אדג'אני אוקפו-אגבה

בשפת ציור גולמית ואקספרסיבית מגולל אדג'אני אוֹקפּוּ-אגבּה טווח רחב של נושאים המבוססים על ההיסטוריה האפריקאית ועל הפזורה האפריקאית ומשלב אותם בחומרים אוטוביוגרפיים. הנוסחאות המתמטיות המופיעות על מרבית ציוריו הן שרבוט אוטומטי שהפך לסימן ההיכר של כתב ידו; בילדותו היה שחקן כדורגל שניבאו לו גדולות, אבל אביו התנגד לכך שיהפוך את הכדורגל למקצוע ואילץ אותו ללמוד מתמטיקה בתקווה שיהפוך לאיש עסקים. בסופו של דבר למד אוֹקפוּ-אגבּה היסטוריה וארכיאולוגיה באוניברסיטת בואה (Buea) שבקמרון, ולאחר מכן התגייס לצבא הבריטי, שם שירת במשך חמש שנים. תרגילי המתמטיקה שעשה בעל כורחו חוזרים וצצים בציוריו כסמלים ליחסיו עם אביו, וכתוצאה מכך גם ליחסיו עם כל גורם סמכותי ודכאני: הסימנים המייצגים מדע ותבוניות הופכים תחת ידיו לרישום אוטומטי תת-הכרתי, פראי ובלתי נשלט, ואולי העלבון הנורא מכל בהקשר של יחסי מערב ולא-מערב – לאלמנט קישוטי.

ציוריו מאופיינים באנרגיה מתפרצת, שמקורה בחיי עיר עכשוויים ובעולם של פולחן אפריקאי. הצבעוניות בציוריו מבוססת לא פעם על אדום, ירוק ושחור – צבעי הדגל הכל-אפריקאי, והיא צובעת גם את האישיים שבדימויים בממד פוליטי. אלה צבעי הפוליטיקה של מרי סיקול, ציור שהוא דוגמה מובהקת לאופן שבו אוֹקפוּ-אגבּה מחדיר סדר יום אפריקאי דעתני לאמנות שלו. הגיבורה של הציור היא דמות נשית יוצאת דופן: מרי סיקול (Mary Seacole) נולדה ב-1805 בג'מייקה לאם מקומית ולאב סקוטי, ולמדה מאמה את סודות הריפוי המסורתי בעשבים. כשפרצה מלחמת קרים ב-1853 היא נסעה לאנגליה בכוונה לעבוד בהתנדבות כאחות, ולאחר שפניותיה לא נענו פתחה באופן עצמאי מלון ששימש לטיפול בפצועי המלחמה. היא פרסמה אוטוביוגרפיה המפרטת את מסעותיה והרפתקאותיה, ונחשבה לדמות מוכרת ומוערכת. אחר כך נשכחה, ולאחרונה, עם העניין הגובר בהיסטוריה לא-הגמונית, זכתה לעניין מחודש.

כשאוֹקפוּ-אגבּה משבץ בציור את שמו של מייקל גוֹב, שר החינוך הבריטי לשעבר, הוא מתייחס למחלוקת הציבורית המתמשכת שבמרכזה עומדת דמותה של סיקול: בעוד שמה מונצח במרכזי בריאות וחינוך, קורות חייה נכנסו לתוכנית הלימודים בבתי הספר ופסל לזכרה ניצב בחזית בית חולים בלונדון, יש הטוענים שמגזימים בחשיבותה בשם התקינות הפוליטית, ושסיפורה מעיב על זה של פלורנס נייטינגל,  שהניחה את היסודות למקצוע הסיעוד במלחמת קרים. מייקל גוב דרש להסיר את שמה של מרי סיקול מתוכנית הלימודים ועורר דיון מחודש סביב דמותה ומקומה של אישה שחורה בהיסטוריה האנגלית.

נולד

1979 קומבה, קמרון

חי ויוצר

לונדון

X