מאליק סידיבה

צילומי השחור-לבן של מאליק סידיבּה משנות השישים והשבעים הם חלק בלתי נפרד ממה שבנה את הזהות העצמאית החדשה של תושבי מאלי אחרי השחרור מהקולוניאליזם. אלפי גברים ונשים שחורים, צעירים ברובם, היו שותפים יחד איתו בכינונם של ייצוגים חדשים לחלוטין של הגבר והאישה האפריקאים. הגוף החדש – עירוני, אופנתי ומלא אנרגיה, שבר את הייצוגים הקולוניאליים הישנים שזיהו את ילידי אפריקה עם כפריות, מסורתיות, שבטיות ופרימיטיביות. הצילומים של סידיבּה מתמקדים אמנם במאלי אשר קיבלה עצמאות ב-1960, אבל הם משקפים תרבות צעירים שפרחה ברחבי אפריקה בדור העצמאות והובילה הגדרת זהות חדשה.

החל מסוף שנות החמישים סידיבּה היה המתעד הנאמן (והיחיד) של חיי הלילה העירוניים החדשים בבמאקוֹ. הוא נכח בכל המסיבות והמועדונים ותיעד במצלמת הבראוני שלו (עם פלאש) את הלילות הארוכים שהסתיימו לא אחת בבוקר ליד הנהר, ואת סצינת המוזיקה, הריקודים והאופנה, שהתפתחה כשילוב מרתק של השפעות מהמערב ומקוּבה. הצעירים של סידיבּה מצולמים במסיבות בבתים פרטיים ובמועדונים, מנגנים ורוקדים (רומבה, רוק נ'רול, טוויסט), מתגודדים בחבורות בבגדי ים על חוף הים או בפיקניק. המוזיקאים הנערצים עליהם הם הביטלס, ג'יימס בראון, אלביס פרסלי. במקביל הוא צילם בסטודיו צילומי דיוקנאות על רקע בדים (שהתחלפו לעיתים רחוקות מאוד) ועל מרצפות שחור-לבן, לצד אביזרים נלווים כמו אופנוע, פטיפון או מאוורר שהפכו איקוניים לא פחות מהדמויות שצילם במשך השנים. תצלומיו מצטברים לגוף עבודה נדיר בעוצמתו, בהיקפו ובחשיבותו ההיסטורית.

סידיבּה נולד למשפחת איכרים בכפר קטן במאלי וכילד התבלט בכישרון הרישום שלו. הוא היה הראשון מבני משפחתו שלמד בבית ספר ורכש השכלה רשמית. בתחילת שנות החמישים הגיע לבמאקוֹ בעקבות מלגת לימודים, ולמד בבית הספר הסודני לאוּמנות (במאקוֹ הייתה אז חלק מהקולוניה הצרפתית בסודן); שם התוודע לצילום. ב-1955 החל לעבוד כשוליה אצל ז'ראר גוויאה (Gerard Guillat), צלם צרפתי ששכר את שירותיו לציור הרקעים לצילום. בהמשך הוּתר לו לצלם את הלקוחות האפריקאים שהגיעו לסטודיו; לקוחות אירופאים לא היו מוכנים להצטלם על ידי צלם שחור. ב-1956 קנה סידיבּה את מצלמתו הראשונה, ושנה לאחר מכן פתח סטודיו משלו בבמאקוֹ, ובו עבד עד מותו. ב-2007 הוא זכה בפרס אריה הזהב על מפעל חיים בביאנלה לאמנות בוונציה – האפריקאי הראשון (ולמעשה גם הצלם הראשון) שזכה בכבוד.

נולד

1936 סוֹלוֹבּה, מאלי

חי ויוצר

חי ויצר בבמאקו, מאלי, הלך לעולמו בשנת 2016

X